Rapid invinge Pandurii, scor 2-0, si se califica in semifinalele Cupei Romaniei

0
609
fotbal

fotbalEchipa Rapid Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei – Timisoreana, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formatia Pandurii Targu Jiu, in primul sfert de finala al competitiei.Golurile au fost marcate de Deac ’58 si Grigorie ’79.

In minutul 58, Deac marcheaza din lovitura libera de pe partea dreapta de la 30 metri.Rapid stabileste scorul final in minutul 79, dupa ce Cretu a centrat de pe linia de 16 metri in stanga la Grigorie, care a inscris la coltul lung in stanga lui Mingote.

Rapid: Coman – Cretu, Marcos Antonio, Oros, Bozovici – N. Grigore, Alexa – Roman (Teixeira ’76), Herea, Deac (Sburlea ’90) – Pancu (Grigorie ’50). Antrenor: Razvan Lucescu.

Pandurii: Mingote – Rusu, Viera, Chiriches, A. Vlad (Grigoras ’85) – Pintilii, Nistor (Lemnaru ’35) – Maxim, Voiculet, Cardoso (Cristea ’84) – Batin. Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Deac ‘3, Roman ’73 / Voiculet ’41

Arbitri: Cristian Balaj – Aurel Onita, Eduard Dumitrescu – Dragos Istrate

Observator: Victor Berbecaru.

In minutul 43, intre jucatorii rapidisti Daniel Pancu si Ciprian Deac a aparut un conflict, dupa ce acesta din urma i-a reprosat coechipierului sau ca a driblat, dar nu i-a pasat mingea. Pancu, nemultumit de faptul ca Deac i-a pasat gresit de mai multe ori, s-a indreptat spre coechipierul sau, insa in final cei doi s-au linistit. Deac a cerut sa fie schimbat, insa antrenorul Razvan Lucescu nu a dat curs cererii acestuia. La meciul disputat pe arena „Valentin Stanescu – Giulesti” au asistat aproximativ 5.000 de spectatori. Echipa Pandurii a fost sustinuta de 20 de suporteri. Celelalte meciuri din sferturile de finala ale Cupei Romaniei sunt programate astfel: FC Timisoara – Gaz Metan Medias (joi, ora 18.00), Dinamo Bucuresti – Petrolul Ploiesti (joi, ora 20.30) si Otelul Galati – FC Vaslui (15 martie 2012). (Mediafax)