Lista completa a castigatorilor celei de-a 63-a editii a Festivalului de Film de la Cannes

0
174
cannes

cannesPelicula „Oncle Boonmee celui qui se souvient de ses vies antérieures”, in regia lui Apichatpong Weerasethakul, a fost distinsa, duminica, cu Palme d’Or, cel mai important premiu al Festivalului International de Film de la Cannes (12 – 23 mai).

 

Pe de alta parte, Xavier Beauvois a castigat doua distinctii cu „Des Hommes et des Dieux”, marele premiu al juriului si premiul juriului ecumenic, in timp ce Juliette Binoche si Javier Bardem au fost recompensati pentru interpretare, in cadrul galei premiilor Festivalului de la Cannes.

Potrivit presei de specialitate, juriul prezidat de regizorul Tim Burton a avut o misiune dificila, competitia oficiala fiind calificata drept „stearsa”.

Prezentam, in continuare, lista completa a castigatorilor celei de-a 63-a editii a Festivalului de Film de la Cannes:

Palme d’Or: „Oncle Boonmee celui qui se souvient de ses vies antérieures” de Apichatpong Weerasethakul

Marele premiu al juriului: „Des Hommes et des Dieux” de Xavier Beauvois

Premiul de interpretare masculina: Javier Bardem („Biutiful”) si Elio Germano („La nostra vita”)

Premiul de interpretare feminina: Juliette Binoche („Copie conforme”)

Premiul pentru scenariu: Lee Chang-Dong pentru „Poetry”

Premiul de regie: Mathieu Amalric pentru „Tournee”

Premiul juriului: „Un Homme qui crie” de Mahamat-Saleh Haroun

Caméra d’Or (film de debut): „Ano bisesto” de Michael Rowe

Palme d’Or pentru scurtmetraj: „Chienne d’histoire” de Serge Avedikian

Premiul juriului pentru scurtmetraj: „Micky Bader” de Frida Kempff

Premiile criticii internationale FIPRESCI:

„Tournee” de Mathieu Amalric (selectia oficiala)

„Pal Adrienn” deAgnès Kocsis (Un Certain Regard)

„Todos vos sodades Capitains” de Olivier Laxe (Quinzaine des Réalisateurs)

Premiul Juriului Ecumenic: „Des Hommes et des Dieux” de Xavier Beauvois

Mentiuni speciale: „Another Year” de Mike Leigh si „Poetry” de Lee Chang-dong

Un Certain Regard 2010

Marele Premiu Un Certain Regard: „Ha Ha Ha” de Hong Sangsoo

Premiul juriului: „Octobre” de Daniel si Diego Vega

Premiul de interpretare feminina: Victoria Raposo, Eva Bianco si Adela Sanchez pentru „Los Labios” de Ivan Fund si Santiago Loza

Cinéfondation 2010

Premiul I: „Taulukauppiaat” de Juho Kuosmanen

Premiul II: „Coucou les nuages” de Vincent Cardona

Premiul III ex aequo: „Hinkerort Zorasune” de Vatche Boulghourjian si „Ja vac jesam sve ono to elim da imam” de Dane Komljen

Semaine de la Critique 2010

Marele Premiu Semaine de la Critique: „Armadillo” de Janus Metz

Premiul criticilor tineri: „Sound of noise” de Ola Simonsson

Marele Premiu Canal Plus pentru cel mai bun scurtmetraj: „Berik” de Daniel Joseph Borgman

Premiul Kodak pentru scurtmetraj: „Deeper Than Yesterday” de Ariel Kleiman

Quinzaine des Réalisateurs 2010

Premiul Art Cinema: „Pieds nus sur les limaces” de Fabienne Berthaud

Premiul SACD: „Illegal” de Olivier Masset-Depasse

Premiul Label Cinéma Europa: „Le quatro Volte” de Michelangelo Frammartino

Premiul SFR pentru scurtmetraj (ex-aequo): „Cautare” de Ionut Piturescu si „Mary Last Seen” de Sean Durkin

Queer Palm 2010: „Kaboom” de Gregg Araki

Premiul France Culture Cinéma 2010: Ronit Elkabetz (Mediafax)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here