Calendarul evenimentelor sportive din 2012

0
185
arena-sport-locuri

arena-sport-locuriCalendarul principalelor evenimente sportive ce vor avea loc in perioada ianuarie – iunie 2012:

Ianuarie

1-15 – Auto-moto: Raliul Dakar (Argentina, Chile, Peru)

2-8 – Tenis: Turnee ATP la Doha (Qatar), Chennai (India), Brisbane (Australia), turnee WTA la Brisbane (Australia), Auckland (Noua Zeelanda)

6-8 – Patinaj viteza: Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria)

9-15 – Tenis: Turnee ATP la Sydney (Australia), Auckland (Noua Zeelanda), turnee WTA la Sydney, Hobart (ambele Australia)

10-12 – Volei: Etapa a V-a a grupelor Ligii Campionilor, masculin si feminin

11-12 – Baschet: Etapa a XI-a a grupelor Euroligii feminine

13-15 – Rugby: Etapa a V-a a grupelor Cupei Europei

15-29 – Handbal: Campionatul European masculin (Serbia)

16-29 – Tenis: Australian Open (Melbourne)

16-29 – Polo: Campionatul European de la Eindhoven (Olanda)

17 – Volei: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin

17-18 – Baschet: Etapa a XII-a a grupelor Euroligii feminine

17-22 – Ciclism: Turul Down Under (Australia)

18 – Volei: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor, masculin

18-19 – Baschet: Prima etapa a grupelor Euroligii masculine

18-22 – Auto: Raliul Monte Carlo

20-22 – Rugby: Etapa a VI-a a grupelor Cupei Europei

21 ianuarie – 12 februarie – Fotbal: turneul final al Cupei Africii pe Natiuni (Gabon si Guineea Ecuatoriala)

23-29 – Patinaj artistic: Campionatele Europene de la Sheffield (Marea Britanie)

25-26 – Baschet: Etapa a II-a a grupelor Euroligii masculine si etapa a XIII-a a grupelor Euroligii feminine

27-29 – Short track: Campionatele Europene de la Mlada Boleslav (Cehia)

28 – Atletism: Reuniunea de sala de la New York (SUA)

28-29 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de sprint de la Calgary (Canada)

30 ianuarie – 5 februarie – Tenis: Turnee ATP la Montpellier (Franta), Zagreb (Croatia), Santiago (Chile)

31 ianuarie – 2 februarie – Volei: Prima mansa a turului intai al play-off-ului Ligii Campionilor, masculin

Februarie

1-2 – Baschet: Etapa a III-a a grupelor Euroligii masculine si etapa a XIV-a a grupelor Euroligii feminine

4 – Rugby: Prima etapa a Turneul uicelor 6 Natiuni: Franta – Italia, Scotia – Anglia

4-5 – Handbal: Prima etapa a grupelor Ligii Campionilor, feminin

4-5 – Tenis: Primul tur al Fed Cup

4-5 – Tir: Campionatele Europene, 10 metri, la Heinola-Vierumaki (Finlanda)

4-9 – Tir cu arcul: Campionatele Mondiale de sala de la Las Vegas (SUA)

5 – Atletism: Reuniunea de sala de Stuttgart (Germania)

5 – Fotbal american: Superbowl la Indianapolis (SUA)

5 – Rugby: Prima etapa a Turnelui celor 6 Natiuni: Irlanda – tara Galilor

6 – Atletism: Reuniunea de sala de la Moscova

6-12 – Tenis: Turnee WTA la Paris (Franta), Pattaya (Thailanda)

7-9 – Volei: Mansa secunda a turului intai a play-off-ului Ligii Campionilor, masculin

8-9 – Baschet: Etapa a IV-a a grupelor Euroligii masculine

8-12 – Handbal: Etapa a VIII-a a grupelor Ligii Campionilor, masculin

9-12 – Auto: Raliul Suediei

10-12 – Tenis: Primul tur al Cupei Davis

11 – Rugby: Etapa a II-a a Turneului celor 6 Natiuni: Italia – Anglia, Franta – Irlanda

11-12 – Handbal: Etapa a II-a grupelor Ligii Campionilor, feminin

11-12 – Sanie: Campionatele Mondiale de la Altenberg (Germania)

12 – Rugby: Etapa a II-a a Turneului celor 6 Natiuni: tara Galilor – Scotia

13 – Atletism: Reuniunile de sala de la Karlsruhe (Germania) si La Gantoise (Belgia)

13-19 – Tennis: Turnee ATP la Rotterdam (Olanda), San Jose (SUA), turnee WTA la Doha (Qatar), Monterrey (Mexic)

13-26 – Bob: Campionatele Mondiale de la Lake Placid (SUA)

14 – Atletism: Reuniunea de sala de la Lievin (Franta)

14 – Fotbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor

15-19 – Handbal: Etapa a IX-a a Ligii Campionilor, masculin

16 – Fotbal: Prima mansa a 16-imilor de finala ale Ligii Europa

17-19 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale, toate distantele, la Moscova (Rusia)

18-19 – Handbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin

19 – Atletism: Reuniunea de sala de la Birmingham (Marea Britanie)

20-26 – Tenis: Turnee ATP la Buenos Aires (Argentina), Memphis (SUA), Marsilia (Franta), turnee WTA la Memphis (SUA), Bogota (Columbia), Dubai (Emiratele Arabe Unite)

21-23 – Volei: Prima mansa a turului doi al ply-off-ului Euroligii masculine

21-29 – Baschet: Optimile de finala ale Euroligii feminin (se joaca dupa sistemul cel mai bun din 3 meciuri)

22 – Atletism: Reuniunea de sala de la Stockholm (Suedia)

22 – Fotbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor

22 -23 – Baschet: Etapa a V-a a grupelor Euroligii masculine

22-25 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de distanta, individual, la Heerenveen (Olanda)

22-26 – Handbal: Etapa a X-a a grupelor Ligii Campionilor, masculin

23 – Fotbal: Mansa retur a 16-imilor de finala ale Ligii Europa

25 – Fotbal: Finala Cupei Ligii Angliei

25 – Rugby: Etapa a III-a a Turneului celor 6 Natiuni: Irlanda – Italia, Anglia – tara Galilor

25-26 – Handbal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin

26 – Rugby: Etapa a III-a a Turneului celor 6 Natiuni: Scotia – Franta

27 februarie – 4 martie – Tenis: Turnee ATP la Acapulco (Mexic), Dubai (Emiratele Arabe Unite), Delray Beach (SUA), turnee WTA la Acapulco (Mexic), Kuala Lumpur (Malaysia)

28-29 – Volei: Mansa secunda a turului doi al play-off-ului Euroligii masculine

29 – Atletism: Reuniunea de sala de la Paris-Bercy (Franta)

29 februarie – 1 martie – Baschet: Etapa a VI-a a grupelor Euroligii masculine

Martie

3 – Athetism: Reuniunea de la Melbourne (Australia)

3-4 – Handbal: Etapa a V-a grupelor Ligii Campionilor, feminin

4-11 – Ciclism: Cursa Paris-Nice (Franta)

5-18 – Tenis: Turneul de Masters Series de la Indian Wells (SUA), masculin si feminin

6 – Fotbal: Mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor

6-11 – Lupte: Campionatele Europene de la Belgrad (Serbia)

7-13 – Ciclism: Cursa Tirreno-Adriatico (Italia)

8 – Fotbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Europa

8-11 – Auto: Raliul Mexicului

9-11 – Atletism: Campionatele Mondiale de sala de la Istanbul (Turcia)

9-11 – Short track: Campionatele Mondiale de la Beijing (China)

10 – Rugby: Etapa a IV-a a Turneului celor 6 Natiuni: tara Galilor – Italia, Irlanda – Scotia

10-11 – Handbal: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin

11 – Rugby: Etapa a IV-a a Turneului celor 6 Natiuni: Franta – Anglia

14 – Fotbal: Mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor

14-18 – Handbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin

15 – Baschet: Prima mansa a finalei Eurocupei feminine

15 – Fotbal: Mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Europa

17 – Ciclism: Clasica Milano-Sanremo (Italia)

17 – Rugby: Etapa a V-a a Turneului celor 6 Natiuni: Italia – Scotia, tara Galilor – Franta, Anglia – Irlanda

17-18 – Volei: Final Four-ul Ligii Campionilor, masculin

18 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Australiei de la Melbourne

19-25 – Ciclism: Turul Catalunyei (Spania)

19 martie – 1 aprilie – Tenis: Turneul de Masters Series de la Miami (SUA)

21 – Baschet: Prima mansa a turului doi al Euroligii feminine

21-25 – Handbal: Mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin

21 martie – 5 aprilie – Baschet: Sferturil
e de finala ale Euroligii masculine (se joaca dupa sistemul cel mai bun din 5 meciuri)

22 – Baschet: Mansa retur a finalei Eurocupei feminine

22-25 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de distanta, individual, de la Heerenveen (Olanda)

24 – Baschet: Mansa secunda a turului doi al Euroligii feminine

24-25 – Ciclism: Criteriul international (Franta)

24-25 – Vollei: Final Four-ul Ligii Campionilor, feminin

25 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Malaysiei de la Sepang

25 – Ciclism: Clasica Gand-Wevelgem (Belgia)

25 martie – 1 aprilie – Tenis de masa: Campionatele Mondiale pe echipe de la Dortmund (Germania)

26 martie – 1 aprilie – Patinaj artistic: Campionatele Mondiale de la Nice (Franta)

27-28 – Fotbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor

28 martie – 1 aprilie – Baschet: Final Eight-ul Euroligii feminine de la Istanbul (Turcia)

29 – Fotbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Europa

29 martie – 1 aprilie – Auto: Raliul Portugaliei

31 martie – 1 aprilie – Handbal: Prima mansa a Ligii Campionilor, feminin

Aprilie

1 – Ciclism: Turul Flandrei (Belgia)

2-7 – Ciclism: Turul tarii Bascilor (Spania)

2-8 – Tenis: Turnee WTA la Charleston (SUA), Marbella (Spania)

3-4 – Fotbal: Mansa retur a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor

4-8 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe pista de la Melbourne (Australia)

5 – Fotbal: Mansa retur a sferturilor de finala ale Ligii Europa

6-8 – Rugby: Sferturile de finala ale Cupei Europei

6-8 – Tenis: Sferturile de finala ale Cupei Davis

8 – Ciclism: Clasica Paris-Roubaix (Franta)

7-8 – Handbal: Mansa retur a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, feminin

9-15 – Tenis: Turnee ATP la Casablanca (Maroc), Houston (SUA), turnee WTA la Copenhaga (Danemarca), Barcelona (Spania)

9-18 – Haltere: Campionatele Europene din Antalya (Turcia)

14-15 – Baschet: Final Four-ul Eurocupei masculine de la Kimki (Rusia)

14-15 – Scrima: Campionatele Mondiale pe echipe de la Kiev (Ucraina)

15 – Atletism: Maratoanele de la Paris (Franta) si Rotterdam (Olanda)

15 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Chinei de la Shanghai

15 – Ciclism: Clasica Amstel Gold Race (Olanda)

15 – Moto: Marele Premiu al Qatarului de la Losail

16 – Atletism: Maratonul de la Boston (SUA)

16-22 – Tenis: Turneul ATP de Masters Series de la Monte Carlo (Franta)

17-18 – Fotbal: Mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor

18 – Ciclism: Clasica Fleche Wallonne (Belgia)

18-22 – Handbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin

19 – Fotbal: Prima mansa a semifinalelor Ligii Europa

19-22 – Patinaj artistic: Campionatele Mondiale pe echipe de la Yokohama (Japonia)

21-22 – Tenis: Semifinalele Fed Cup

22 – Atletism: Maratonul de la Londra (Marea Britanie)

22 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului de la Sakhir

22 – Ciclism: Clasica Liege-Bastogne-Liege (Belgia)

23-29 – Tenis: Turnee ATP la Bucuresti (Romania), Barcelona (Spania), turnee WTA la Stuttgart (Germania), Fes (Maroc)

24-25 – Fotbal: Mansa retur a semifinalelor Ligii Campionilor

24-29 – Ciclism: Turul Romandiei (Elvetia)

25-29 – Handbal: Mansa retur a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin

26 – Fotbal: Mansa retur a semifinalelor Ligii Europa

26 – Baschet – Finalul sezonului regulat in NBA

26-29 – Judo: Campionatele Europene de la Celiabinsk (Rusia)

27-29 – Auto: Raliul Argentinei

27-29 – Rugby: Semifinalele Cupei Europei

28 – Fotbal: Finala Cupei Frantei la Paris

29 – Moto: Marele Premiu al Spaniei de la Jerez de la Frontera

30 aprilie – 6 mai – Tenis: Turnee ATP la Belgrad (Serbia), Estoril (Portugalia), Munchen (GermaniaER), turneu WTA la Estoril (Portugalia)

Mai

3-6 – Taekwondo: Campionatele Europene de la Manchester (Marea Britanie)

4-20 – Hochei pe gheata: Campionatul Mondial de la Helsinki (Finlanda) si Stockholm (Suedia)

5 – Fotbal: Finala Cupei Angliei

5 sau 6 – Handbal: Prima mansa a finalei Ligii Campionilor, feminin

5-27 – Ciclism: Turul Italiei

6 – Atletisme: Reuniunea de la Kawasaki (Japonia)

6 – Moto: Marele Premiul al Portugaliei de la Estoril

7-13 – Tenis: Turneul ATP si WTA de Masters Series de la Madrid (Spania)

8-13 – Gimnastica: Campionatele Europene feminine pe echipe de la Bruxelles (Belgia)

9 – Fotbal: Finala Ligii Europa de la Bucuresti (Romania)

11 – Atletism: Reuniunea de la Doha (Qatar)

11-13 – Baschet: Final Four-ul Euroligii masculine de la Istanbul (Turcia)

11-13 – Kaiac-Canoe: Campionatele Europene de slalom de la Augsburg (Germania)

11-13 – Karate: Campionatele Europene de la Tenerife (Spania)

12 – Fotbal: Finala Cupei Germaniei

12 sau 13 – Handbal: Mansa retur a finalei Ligii Campionilor, feminin

12-13 – Atletism: Cupa Mondiala de mars de la Saransk (Rusia)

13 – Atletism: Reuniunea de la Ponce (Puerto Rico)

13 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei de la Barcelona

14-20 – Tenis: Turneul ATP si WTA de Masters Series de la Roma (Italia)

16 – Atletism: Reuniunea de la Daegu (Coreea de Sud)

16-27 – Natatie: Campionatele Europene de la Anvers (Belgia)

19 – Atletism: Reuniunea de la Shanghai (China)

19 – Fotbal: Finala Ligii Campionilor de la Munchen (Germania)

19 – Rugby: Finala Cupei Europei de la Londra (Anglia)

20 – Atletism: Reuniunea de la Rio de Janeiro (Brazilia)

20 – Fotbal: Finala Cupei Italiei

20 – Moto: Marele Premiul al Frantei de la Le Mans

21-26 – Tir cu arcul: Campionatele Europene de la Amsterdam (Olanda)

21-27 – Gimnastica: Campionatele Europene masculine de la Montpellier (Franta)

21-27 – Tenis: Turneu ATP la Nice (Franta), turneu WTA la Strasbourg (Franta)

21 mai – 3 iunie – Box: Campionatele Mondiale feminine de la Qinhuangdao (China)

25 – Atletism: Reuniunea de la Ostrava (Cehia)

25 – Fotbal: Finala Cupei Spaniei

25-27 – Auto: Raliul Greciei

26-27 – Handbal: Final Four-ul Ligii Campionilor la msculin de la Koln (Germania)

27 – Atletism: Reuniunile de Hengelo (Olanda) si Rabat (Maroc)

27 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco

28 mai – 10 iunie – Tenis: Turneul Roland Garros (Franta)

30 mai – 3 iunie – Gimnastica ritmica: Campionatele Europene de la Nijni Novgorod (Rusia)

31 – Atletism: reuniunea de la Roma (Italia)

Iunie

2 – Atletism: Reuniunea de la Eugene (SUA)

2-3 – Natatie: Reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona (Spania)

3 – Moto: Marele Premiu al Catalunyei de la Barcelona

3-10 – Ciclism: Criteriul Dauphine (Franta)

6-7 – Natatie: Reuniunea Mare Nostrum de la Canet-en-Roussillon (Franta)

7 – Atletism: Reuniunea de la Oslo (Norvegia)

8 iunie – 1 iulie – Fotbal: Campionatul European din Polonia si Ucraina

9 – Atletism: Reuniunea de la New York (SUA)

9-10 – Natatie: Reuniunea de la Monaco (Franta)

9-17 – Ciclism: Turul Elvetiei

10 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Canadei de la Montreal

11 – Atletism: Reuniunea de la Moscova (Rusia)

11-17 – Tennis: Turnee ATP la Halle (Germania), Queen’s (Marea Britanie), turnee WTA la Birmingham (Marea Britanie), Cairo (Egipt)

15-20 – Scrima: Campionatele Europene de la Legnano (Italia)

16 – Atletism: Reuniunea de la Dakar (Senegal)

16-17 – Auto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franta)

17 – Moto: Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone

18-24 – Tenis: Turnee ATP la Eastbourne (Marea Britanie), Bois-le Duc (Olanda), turneu WTA la Bois-le-Duc (Olanda)

22-24 – Auto: Raliul Noii Zeelande

22-24 – Kaiac-Canoe: Campionatele Europene de slalom de la Zagreb (Croatia)

24 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Europei de la Valencia (Spania)

25 iunie – 8 iulie – Tenis: Turneul de la Wimbledon (Marea Britanie)

27 iunie – 1 iulie – Atletism: Campionatele Europene de la Helsinki (Finlanda)

30 – Moto: Marele Premiu al Olandei de la Assen

30 iunie – 22 iulie – Ciclism: Turul Frantei.

Iulie

3-4 – Fotbal: Prima mansa a turului intai preliminar al Ligii Campionilor

5 – Fotbal: Prima mansa a turului intai preliminar al Ligii Europa

6 – Atletism: Reuniunea de la Paris/Saint-Denis (Franta)

7 – Atletism: Reuniunea de la Madrid (Spania)

8 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii de la Silverstone

8 – Moto: Marele Premiu al Germaniei

9-15 – Tenis: Turnee ATP la Umag (Croatia), Stuttgart (Germania), Bastad (Suedia), Newport (SUA), turnee WTA la Budapesta (Ungaria), Stanford (SUA)

10-11 – Fotbal: Mansa secunda a primului tur preliminar al Ligii Campionilor

10-15 – Atletism: Campionatele Mondiale de juniori de la Barcelona (Spania)

10-16 – Ciclism: Turul Poloniei

12 – Fotbal: Mansa secunda a primului tu preliminar al Ligii Europa

13-14 – Atletism: Reuniunea de la Londra (Marea Britanie)

15 – Moto: Marele Premiu al Italiei de la Mugello

16-22 – Tenis: Turnee ATP la Atlanta (SUA), Gstaad (Elvetia), Hamburg (Germania), turnee WTA la Carlsbad (SUA), Bastad (Suedia)

17-18 – Fotbal: Prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Campionilor

19 – Fotbal: Prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Europa

20 – Atletism: Reuniunea de la Monaco (Franta)

22 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei de la Hockenheim

23-29 – Tenis: Turnee ATP la Los Angeles (SUA), Kitzbuhel (Austria), turnee WTA la Bad Gastein (Austria), Palermo (Italia)

24-25 – Fotbal: Mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Campionilor

26 – Fotbal: Mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Europa

27 iulie – 12 august – Jocurile Olimpice de vara de la Londra (Marea Britanie)

29 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei de la Budapesta

29 – Moto: Marele Premiu al SUA de la Laguna Seca (doar clasa MotoGP)

30 iulie – 4 august – Tenis: Turneu ATP la Washington (SUA), turneu WTA la Elkridge (SUA)

31 iulie 1 august – Fotbal: Prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor

August

2 – Fotbal: Prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Europa

2-5 – Auto: Raliul Finlandei

6-12 – Ciclism: Turul Eneco (Belgia/Olanda)

6-12 – Tenis: Turneu ATP si WTA de Masters Series la Toronto (Canada)

7-8 – Fotbal: Mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor

9 – Fotbal: Mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Europa

13-19 – Tenis: Turneu ATP si WTA de Masters Series la Cincinnati (SUA)

14 – Ciclism: Clasica San Sebastian (Spania)

14-19 – Canotaj: Campionatele Mondiale de la Plovdiv (Bulgaria)

17 – Atletism: Reuniunea de la Stockholm (Suedia)

18 – Rugby: Prima etapa a Turneului celor 4 Natiuni: Australia – Noua Zeelanda, Africa de Sud – Argentina

18 august – 9 septembrie – Ciclism: Turul Spaniei

19 – Ciclism: Clasica Vattenfall (Germania)

19 – Moto: Marele Premiu al SUA de la Indianapolis

20-26 – Tenis: Turneu ATP la Winston Salem (USA), turnee WTA la New Haven (SUA), Dallas (SUA)

21-22 – Fotbal: Prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor

23 – Atletism: Reuniunea de la Lausanne (Elvetia)

23 – Fotbal: Prima mansa a play-off-ului Ligii Europa

24-26 – Auto: Raliul Germaniei

25 – Rugby: Etapa a II-a a Turneului celor 4 Natiuni: Noua Zeelanda – Australia, Argentina – Africa de Sud

26 – Atletism: Reuniunea de la Birmingham (Marea Britanie)

26 – Ciclism: Marele Premiu Ouest-France de la Plouay (Franta)

26 – Moto: Marele Premiu al Cehiei de la Brno

26 august – 9 septembrie – Tenis: Turneul US Open de la New York (SUA)

28-29 – Fotbal: Mansa retur a play-off-ului Ligii Campionilor

30 – Atletism: Reuniunea de la Zurich (Elvetia)

30 – Fotbal: Mansa retur a play-off-ului Ligii Europa

Septembrie

2 – Atletism: Reuniunea de la Berlin (Germania)

2 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei de la Spa-Francorchamps

4 – Atletism: Reuniunea de la Zagreb (Croatia)

7 – Atletism: Reuniunea de la Bruxelles (Belgia)

7 – Ciclism: Marele Premiu de la Quebec (Canada)

7-8 – Fotbal: Prima etapa a preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala din 2014

8 – Rugby: Etapa a III-a a Turneului celor 4 Natiuni: Australia – Africa de Sud, Noua Zeelanda – Argentina

8-9 – Moto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franta)

9 – Atletism: Reuniunea de la Rieti (Italia)

9 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Italiei de la Monza

9 – Ciclism: Marele Premiu de la Montreal (Canada)

9-26 – Sport: Jocurile Paralimpice de la Londra (Marea Britanie)

10-16 – Tenis: Turnee WTA la Taskent (Uzbekistan), Quebec (Canada)

11 – Fotbal: Etapa a II-a a preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala din 2014

13-16 – Auto: Raliul Marii Britanii

14-16 – Canotaj: Campionatele Europene de la Varese (Italia)

14-16 – Tenis: Semifinalele Cupei Davis

15 – Rugby: Etapa a IV-a a Turneului celor 4 Natiuni: Australia – Argentina, Noua Zeelanda – Africa de Sud

15-23 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe sosea de la Valkenburg (Olanda)

16 – Moto: Marele Premiu al statului San Marino de la Misano

17-23 – Tenis: Turnee ATP la Metz (Franta), Sankt Petersburg (Rusia), turnee WTA la Seul (Coreea de Sud), Guangzhou (China)

18-19 – Fotbal: Prima etapa a grupelor Ligii Campionilor

20 – Fotbal: Prima etapa a grupelor Ligii Europa

23 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al statului Singapore

24-30 – Tenis: Turnee ATP la Kuala Lumpur (Malaysia), Bangkok (Thailanda), turneu WTA la Tokyo (Japonia)

29 – Ciclism: Turul Lombardiei (Italia)

29 – Rugby: Etapa a V-a a Turneului celor 4 Natiuni: Africa de Sud – Australia, Argentina – Noua Zeelanda

30 – Atletism: Maratonul de la Berlin (Germania)

30 – Moto: Marele Premiu al Aragonului (Spania)

Octombrie

1-7 – Tenis: Turnee ATP la Beijing (China), Tokyo (Japonia), turneu WTA la Beijing (China)

2-3 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor

4 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Europa

4-7 – Auto: Raliul Frantei si Alsaciei

6 – Atletism: Campionatele Mondiale de semi-maraton de la Kavarna (Bulgaria)

6 – Rugby: Etapa a VI-a a Turneului celor 4 Natiuni: Africa de Sud – Noua Zeelanda, Argentina – Australia

7 – Atletism: Maratonul de la Chicago (SUA)

7 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei de la Suzuka

8-14 – Tenis: Turneu ATP la Shanghai (China), turnee WTA la Linz (Austria), Osaka (Japonia)

10-14 – Ciclism: Turul Beijingului

12 – Fotbal: Etapa a III-a a preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala din 2014

14 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Coreei de Sud de la Yeongam

14 – M
oto: Marele Premiu al Japoniei de la Motegi

15-21 – Tenis: Turnee ATP la Stockholm (Suedia), Viena (Austria), Moscova (Rusia), turnee WTA la Luxembourg (Luxemburg), Moscova (Rusia)

16 – Fotbal: Etapa a IV-a a preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala din 2014

17-21 – Tenis de masa: Campionatele Europene de la Herning (Danemarca)

18-21 – Auto: Raliul Italiei si Sardiniei

20 – Ciclism: Turul Lombardiei (Italia)

21 – Moto: Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang

22 -28 – Tenis: Tournee ATP la Basel (Elvetia), Valencia (Spania), Turneul Campioanelor la Moscova (Rusia)

23-24 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor

25 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Europa

28 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Indiei de la New Delhi

28 – Moto: Marele Premiu al Australiei de la Phillip Island

29 octombrie – 4 noiembrie – Tenis: Turneu ATP de Masters Series la Paris-Bercy (Franta)

Noiembrie

3-4 – Tenis: Finala Fed Cup

4 – Atletism: Maratonul de la New York (SUA)

5-11 – Tenis: Turneul Campionilor de la Londra (Marea Britanie)

6-7 – Fotbal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Campionilor

8 – Foobal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Europa

8-11 – Auto: Raliul Spaniei si Catalunyei

11 – Moto: Marele Premiu de la Valencia (Spania)

16-18 – Tenis: Finala Cupei Davis

18 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al SUA de la Austin

20-21 – Fotbal: Etapa a V-a a grupelor Ligii Campionilor

21-25 – Karate: Campionatele Mondiale de la Paris-Bercy (Franta)

22 – Foobal: Etapa a V-a a grupelor Ligii Europa

25 – Auto: Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei de la Sao Paulo

Decembrie

2-16 – Handbal: Campionatul European femin din Olanda

4-5 – Fotbal: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor

6 – Fotbal: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Europa

6-16 – Fotbal: Campionatul Mondial al cluburilor in Japonia

9 – Atletism: Campionatele Europene de cross-country de la Budapesta (Ungaria)

12-16 – Natatie: Campionatele Mondiale in bazin scurt de la Istanbul (Turcia).

(Material realizat de Traian Terzian, traian.terzian@mediafax.ro)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here