Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat Cupa Mondiala

0
621
canpioana-echipa-handbal

canpioana-echipa-handbalNationala de handbal feminin a Romaniei a castigat Cupa Mondiala, dupa ce a invins, duminica, la Aarhus (Danemarca), reprezentativa Norvegiei, scor 24-23 (12-12).Nordicele au inceput mai bine finala, conducand cu 4-2, dupa 7 minute de joc.

Romania si-a luat revansa rapid, marcand sapte goluri si primind doar unul, pana in minutul 20 (9-5), fara Neagu pe teren, accidentata urat la umar, de Hammerseng, inca din minutul 1.

A venit apoi randul handbalistelor antrenate de Radu Voina sa aiba o cadere in evolutie, acestea nereusind sa marcheze in urmatoarele 9 minute, rastimp in care Norvegia a egalat (9-9, min. 27). La pauza, 12-12, dupa 30 de minute de joc oscilant al ambelor echipe.

Partea a doua a inceput tot sub semnul echilibrului, Norvegia reusind totusi sa conduca o singura data, 16-17 (min 40). Tricolorele s-au detasat apoi pe tabela, 22-18 (min. 49), dar finalul a fost dramatic, nordicele revenind amenintator (23-22, min. 56), dupa trei goluri consecutive.

Paula Ungureanu a avut trei interventii consecutive (21 in total), iar cu 10 secunde inaintea finalului, tensiunea era maxima. Ada Moldovan a ratat 7 metri la scorul 24-23, ultimul atac fiind al Norvegiei. Aceeasi Ungureanu a salvat Romania, cu o interventie in fata lui Alstad, dupa care a izbucnit bucuria. Scor final, 24-23, iar Romania a ingenuncheat Norvegia din nou in finala Cupei Mondiale.

Marcatoare:

Romania – Geiger 6 goluri, Moldovan 5, Manea 4, Ardean 4, Chintoan 2, Nechita 1, Tivadar 1, Bradeanu 1.

Norvegia – Loke 5, Sulland 5, Moldi 4, Johansen 3, Alstad 2, Mork 2, Solberg 1, Frafjord 1.

In faza grupelor, tricolorele au invins Norvegia, cu 21-20, dupa un meci dominat de campioana europeana si olimpica en-titre, pana spre final.

Finala mica a fost castigata, tot duminica, de reprezantativa Frantei, scor 28-26 (17-15), in fata natiunii gazda a competitiei, Danemarca.

Dupa revenirea din Danemarca, nationala are programata o noua reunire in 25 octombrie, pentru pregatirea si participarea la Trofeul Carpati, de la Drobeta Turnu Severin (28-21 octombrie). (Mediafax)