Argentina a invins Mexic, scor 3-1, si s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale

0
647
argentina

argentinaReprezentativa Argentinei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, duminica, la Johannesburg, cu scorul de 3-1 (2-0), selectionata Mexicului, in optimile competitiei din Africa de Sud. Golurile au fost marcate de Tevez ’26, ’52, Higuain ’33, pentru Argentina, respectiv J. Hernandez ’71, pentru Mexic.

Argentina: 22. Romero – 15. Otamendi, 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze – 20. M. Rodriguez (23. Pastore ’87), 14. Mascherano, 7. Di Maria (17. Jonas ’79) – 11. Tevez (Veron ’69), 10. Messi, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Mexic: 1. O. Perez – 5. Osorio, 2. F. Rodriguez, 4. Marquez, 3. Salcido – 16. Juarez, 6. Torrado, 18. Guardado (9. Franco ’61) – 21. Batista (7. Barerra ’46), 17. Dos Santos – J. Hernandez. Antrenor: Javier Aguirre.

Cartonas galben: Marquez ’28

Jucatorul meciului a fost desemnat Calros Tevez.

Partida a fost condusa de o brigada italiana, cu Roberto Rosetti la centru, ajutat de asistentii Paolo Calcagno si Stefano Ayroldi, iar sud-africanul Jerome Damon a fost rezerva.

In minutul 26, Tevez a scapat singur spre poarta, goalkeeper-ul Oscar Perez a respins pana la marginea careului de unde Lionel Messi a reluat spre poarta goala insa Tevez, aflat pe traiectoria balonului, a impins mingea cu capul, desi se afla in pozitie de ofsaid. Imaginile cu reluarea golului au rulat pe unul dintre cele doua ecrane ale stadionului Soccer City, iar fotbalistii mexicani s-au indreptat spre tusierul Stefano Ayroldi protestand vehement. „Centralul” Roberto Rosetti s-a consultat cu Ayroldi, moment in care fotbalistii argentinieni au inceput sã se strangã in jurul celor doi arbitri. in cele din urma, Rosetti a validat golul inscris de Tevez.

Dupã fluierul de final al primei reprize, intre jucatorii celor doua formatii au avut loc un incident in urma unui fault al lui Guardado insa arbitrul Roberto Rosetti a intervenit prompt si a calmat spiritele.

Argentina se alatura in sferturi Germaniei, Uruguayului si Coreei de Sud. (Mediafax)