Cu patru goluri inscrise de Gomez si cu un scor de 7-0, pe teren propriu, Bayern Munchen s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

0
672
teren-stadion-bayern-munchen

teren-stadion-bayern-munchenEchipa germana Bayern Munchen s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (3-0), formatia elvetiana FC Basel, in mansa secunda a optimilor competitiei, meci in care Mario Gomez a marcat de patru ori.

In tur, FC Basel s-a impus cu scorul de 1-0.

Marti, golurile au fost marcate de Robben ’11, ’81, Muller ’42 si Gomez ’44, ’50, ’61 si 67.

Mario Gomez a fost la un pas de a-l egala pe Lionel Messi, care a marcat, saptamana trecuta, de cinci ori, in intalnirea castigata de FC Barcelona, scor 7-1, cu Bayer Leverkusen.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Luiz Gustavo, Kroos – Robben (Timosciuk ’82), T. Müller (Schweinsteiger ’70), Ribery (Pranjici ’79) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes

FC Basel: Sommer – Steinhöfer (Degen ’70), Abraham, Dragovic, Park – Cabral, G. Xhaka – Shaqiri (Zoua ’80), F. Frei (Stocker ’61) – A. Frei, Streller. Antrenor: Heiko Vogel

Meciul a fost arbitrat de englezul Mark Clattenburg.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala are loc vineri. (Mediafax)