Ana Porgras, campioana mondiala la barna. Diana Chelaru, argint la sol

0
766
trofee-sport-premii-gimnastica

trofee-sport-premii-gimnasticaRomania a reusit in ultima zi a Campionatelor Mondiale de gimnastica de la Rotterdam sa castige doua medalii, aur la barna si argint la sol.

Gimnasta Ana Porgras a castigat duminica aurul in finala de la barna de la CM de gimnastica de la Rotterdam.

Sportiva, in varsta de doar 16 ani, a obtinut un total de 15.366 puncte.

Medalia de argint le-a revenit americancei Rebecca Bross si chinezoaicei Linlin Deng, cu 15.233, iar cea de bronz nu s-a acordat in acest caz.

Ultima campioana mondiala a Romaniei a fost Andreea Raducan, care a cucerit la Gent in 2001 aurul la barna si sol.

Diana Chelaru a adus Romaniei a doua medalie la Mondialele de gimnastica de la Rotterdam.

Diana Chelaru aavut un exercitiu perfect la sol, cucerind medalia de argint dupa ce a fost notata cu 14,766 la egalitate cu rusoaica Aliya Mustafina.  aurul a fost castigat de autralianca Lauren Mitchell, 14.833 puncte.

Sandra Izbasa a participat si ea in finala de la sol, dar a avut o evolutie dezamagitoare, obtinand doar 13,983 puncte si terminand pe locul sase.

Tot duminica Flavius Koczi s-a clasat pe locul cinci in finala de la sarituri, cu o medie de 16.208. Medalia de aur i-a revenit francezului Thomas Bouhail (16.449), pe locul doi a urcat rusul Anton Golotsutskov (16.366), iar pe trei s-a clasat Dzmitry Kaspiarovich (16.316).(Sursa: realitatea.net)

Sursa foto: Arhiva Foto.ro