Steaua a remizat, scor 3-3, cu Napoli, in grupa K a Ligii Europa

0
700
minge-adidasi

minge-adidasiFormatia Steaua Bucuresti a incheiat la egalitate, scor 3-3 (3-1), meciul sustinut, joi, pe teren propriu, in compania echipei italiene Napoli, in etapa a doua a grupei K a Ligii Europa.Golurile Stelei au fost marcate de Cribari ‘2 (autogol), Tanase ’12 si Kapetanos ’16. Pentru Napoli au inscris Vitale ’44, Hamsik ’73 si Cavani ’90+8.

1-0: Steaua a intrat in avantaj pe tabela de marcaj inca din minutul 2, cand la o centrare a lui Apostol, mingea a fost deviata in propria poarta de Cribari.

2-0: Cristian Tanase a majorat diferenta cu un sut de la aproximativ 35 de metri lateral stanga.

3-0: Kapetanos a inscris al treilea gol al Stelei, reluand in plasa din aproximativ 6 metri, dupa o centrare de pe dreapta.

3-1: Cribari a executat o lovitura libera, la care mingea a lovit bara portii lui Tatarusanu si a ricosat spre Vitale, care a inscris in poarta goala.

3-2: Hamsik a micsorat diferenta de pe tabela de marcaj, cu un sut in vinclul portii lui Tatarusanu, din aproximativ 20 de metri.

3-3: Cavani a stabilit scorul final al partidei, in al optulea minut de prelungiri.

Steaua a ramas in inferioritate numerica, in minutul 31, cand a fost eliminat Kapetanos pentru o interventie la Santacroce. Dupa aceasta faza, Santacroce a fost fluierat de intreg stadionul la fiecare atingere a balonului, el fiind si inlocuit la pauza.

In minutul 54, Steaua a avut o dubla ocazie la poarta italienilor, mingea lovind transversala de doua ori, la suturile lui Nicolita si Tanase.

Steaua: 12. Tatarusanu – 29. Bonfim, 6. Gardos, 23. G. Alves, 14. Latovlevici – 21. R. Gomes, 32. Apostol (20. Angelov ’79) – 16. Nicolita, 28. Stancu (24. Surdu ’90+4), 10. Tanase (8. Radut ’75) – 9. Kapetanos. Antrenor: Marius Lacatus

Napoli: 26. De Sanctis – 13. Santacroce (22. Lavezzi ’46), 25. Cribari, 2. Grava – 11. Maggio, 21. Yebda (12. Dumitru ’86), 23. Gargano, 3. Vitale – 18. Zuniga (17. Hamsik ’56), 7. Cavani, 77. Sosa. Antrenor: Walter Mazzarri.

Cartonase galbene: Tatarusanu ’63 / Lavezzi ’55, Gargano ’90+1

Cartonas rosu: Kapetanos ’31.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Polonia, formata din Marcin Boski (central) – Rafal Rostowski, Pawel Sokolnicki (asistenti) – Marcin Szulc, Dawid Piasecki (arbitri suplimentari)- Daniel Stefanski (rezerva).

La partida au asistat 10.203 spectatori, intre care si aproximativ 1.000 de fani italieni, care au afisat un banner cu mesajul: „Maroni bastardo”.

Tehnicianul Marius Lacatus a fost ovationat de public inaintea inceperii meciului, numele lui fiind strigat si pe parcursul partidei de catre suporteri.

Cu cateva minute inainte de inceperea meciului, fanii stelisti de la Peluza Sud au fost implicati intr-o serie de incidente cu suporterii formatiei Napoli. Fanii de la Peluza Sud au sarit gardul despartitor, incercand sa arunce cu scaune spre suporterii italieni, care la randul lor au aprins mai multe torte in incercarea de a le arunca inspre stelisti. Stewarzii de la stadion au fost depasiti de evenimente, iar la inceputul meciului au intervenit jandarmii. Fortele de ordine au fost sporite dupa incident, jandarmii organizand un cordon in partea in care se aflau suporterii italieni. Pe parcursul meciului atat suporterii romani au adresat injurii echipei Napoli si fanilor italieni cat si sustinatorii formatiei oaspete romanilor.

Dupa golul de 3-3 si incheierea partidei, banca tehnica stelista a avut o reactie nervoasa, jucatorii reprosandu-i arbitrului timpul de prelungire a meciului. Arbitrii au intrat cu greutate in tunelul de acces spre vestiare, fiind aruncate diverse obiecte spre ei, chiar si scaune de la tribuna a doua. Jucatorii echipei Napoli au intrat in vestiare in fuga.

Marius Lacatus le-a cerut suporterilor sa se calmeze, acelasi apel fiind facut si de crainicul stadionului. (Mediafax)