Otelul Galati a castigat primul titlu de campioana a Romaniei din istoria sa

0
693
Otelul_echipa

Otelul_echipaEchipa Otelul Galati a castigat primul titlu de campioana a Romaniei din istoria sa, dupa ce a invins, duminica seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC Timisoara, in etapa a XXXIII-a, penultima, a Ligii I.

Cu o etapa inainte de final, Otelul a acumulat 67 de puncte, cu patru mai multe decat FC Timisoara si nu mai poate fi ajunsa, in conditiile in care mai sunt in trei puncte.

Duminica, pentru Otelul au marcat Antal ’15 si Pena ’71, in timp ce pentru FC Timisoara a inscris Zicu ’53.

in minutul 15, Antal a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa centrarea din corner a lui Viglianti.

FC Timisoara a egalat in minutul 53, cand Bourceanu a executat un corner de pe partea stanga, Ghionea a prelungit cu capul si Zicu a impins balonul in poarta din doi metri.

in minutul 71, Bus a scapat pe contraatac, a centrat din partea dreapta si Pena a inscris cu o lovitura de cap din 6 metri.

Otelul Galati: 12. Grahovac – 3. Rapa, 18. Costin, 16. Sirghi, 23. Salageanu – 24. Filip, 29. Giurgiu – 8. Antal (14. S. Ilie ’81), 37. Viglianti (15. Ibeh ’90+2), 17. Bus – 10. Paraschiv (27. Pena ’62). Antrenor: Dorinel Muntenau.

FC Timisoara: 99. Taborda (29. Pantilimon ’19)- 4. Luchin, 25. Burca, 24. Ghionea, 8. Sepsi – 21. Goga, 55. Bourceanu, 5. Alexa, 6. Ignjatijevici (17. Magera ’75) – 27. Zicu, 87. Rickets (15. Zagrean ’86). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Cartonase galbene: Bus ’49, Pena ’71, Rapa ’78, S. Ilie ’90+3 / Alexa ’45+1

Arbitri: Robert Dumitru – Zoltan Szekely, Aurel Onita – Sebastian Coltescu

Observatori: Constantin stefan, Sorin Satmari

Supervizori: Vasile Avram, Valentin Alexandru.

Imediat dupa fluierul de inceput, jucatorii celor doua echipe au inceput sa adune rolele de hartie aruncate de fani, meciul fiind intrerupt cateva momente.

La meci au asistat aproximativ 12.000 de spectatori, intre care circa 600 de fani ai formatiei timisorene.

De asemenea, cele doua „tabere” si-au manifestat sprijinul pentru Mihai Nesu: „Alaturi de Nesu” (FC Timisoara), „Fii tare, Nesule” (Otelul).

„Va suntem alaturi spre aceasta victorie. Purtati alb-violetul din nou in istorie”, a fost mesajul celor circa 600 de fani timisoreni.

Ianis Zicu, care a marcat golul timisorenilor in minutul 53, s-a dus la banca de rezerve, de unde i-au fost date doua tricouri pe care scria: „La multi ani, Iulia!” si „Pt. mama!”.

La finalul meciului, fanii galateni au invadat terenul pentru a fi alaturi de favoritii lor. (Mediafax)